Noce Kościołów w Katedrze Greckokatolickiej

23.06. 2017

Wrocław, katedra Greckokatolicka Podwyższenia Krzyża Pańskiego
pl. Nankiera 15
g. 17.00 Liturgia św. Jana Chryzostoma dziękczynna w 20-lecie przekazania Kościoła św. Wincentego jako „Daru Kongresowego” dla Grekokatolików. Przewodniczy ks. bp Włodzimierz Juszczak

g. 18.15 Panel dyskusyjny: „Imigranci z Ukrainy, jako znak czasu i związane z nim wyzwania”. Prowadzący: prof. Jarosław Syrnyk (Uniwersytet Wrocławski).

Uczestnicy panelu: ks. bp Włodzimierz Juszczak (ordynariusz diecezji Wrocławsko-Gdańskiej),  (Konsulat Honorowy Ukrainy we Wrocławiu, Fundacja Ukraina),  Oksana Kutsko (Wrocław na językach świata) oraz Daria Mymka (wolontariusz).

g. 19.00 Koncert Chóru "Kirio". Solistka Kateryna Czekanowska. W programie m.in.:
Ave Maria, Modlitwa, Czerez pole szerokeje iszła Boża Maty.
g. 19.30-21.30 zwiedzanie kościoła śww. Wincentego i Jakuba, Kaplicę Hochberga, kryptę romańską Henryka Pobożnego

W Katedrze będzie też można obejrzeć wystawę prac artystów z Dolnego Śląska pochodzących z Łemkowszczyzny. Malarstwo, pisankarstwo, rzeźba, modelarstwo – to tylko niektóre rodzaje sztuki obecne na dzisiejszej wystawie. Władysław Rewak, Michał Warchił, Maria Kieleczawa, Bogdan Jurczyszak, Mirosław Markowicz podzielili się z nami cząstką swojej twórczości. Jest to pamięć o ziemi, z której zostali wyrwani ich rodzice, pamięć, co z głębi serca woła do nas i przyszłych pokoleń: „Doceniaj, chroń i rozwijaj!”

Artyści:

Władysław Rewak (1948, Lubiąż). Pochodzi z Mochnaczki Niżnej (ojciec) i Piorunki (matka), mieszka w Legnicy. W różnych technikach maluje od 2007 r. Większość prac poświęcona jest łemkowskim cerkwiom.

Michał Warchił (1941, Krempna). Mieszka w Legnicy. Od lat 70. XX w. zajmuje się tworzeniem modeli cerkwi (łemkowskich, huculskich, bojkowskich, słowackich). Podstawą modeli są zarówno obiekty istniejące, jak i zniszczone (na podstawie zdjęć, obrazów i grafik).

Maria Kieleczawa (1958, Przemków). Pochodzi z Berestu, mieszka we Wrocławiu. Pisankarstwem zajmuje się od ponad 40 lat, natomiast huculskie pisanki zaczęły powstawać w 1995 r. i przyniosły autorce światową sławę.

Bogdan Jurczyszak (1963, Lubin). Pochodzi z Brunar, mieszka we Wrocławiu. Rzeźbiarz, twórca kolekcji drewnianych krzyży, a także innych rzeźb wykonanych przeważnie w drewnie.

Mirosław Markowicz (1943, Uście Gorlickie). Mieszka w Lubinie. Od kilkudziesięciu lat zajmuje się rzeźbą, chociaz swoje liczne prace rzadko pokazuje na wystawach.