Noce Kościołów 2010 - patroni honorowi

J.E. ks. abp. Marian Gołębiewski, Metropolita Wrocławski

Drodzy Archidiecezjanie,
Ubiegłoroczna inicjatywa, która przyjęła nazwę „Nocy kościołów”, cieszyła się tak dużym zainteresowaniem mieszkańców Wrocławia, że w tym roku organizatorzy postanowili ją kontynuować. Składa się na nią ogromna różnorodność przedsięwzięć: spotkań, wykładów, dyskusji panelowych, odczytów, koncertów, wystaw. Zaproszeni są znakomici goście z kraju i spoza naszych granic. Tematycznie „Noc kościołów” dotyka wielu tematów żywotnych, ważnych, potrzebnych, niekiedy drażniących, innym razem kojących duszę niczym balsam. Bo Kościół to przestrzeń otwarta. Kościół to przestrzeń dynamiczna. Kościół to przestrzeń spotkań i dialogu. Zapraszam wszystkich mieszkańców naszego miasta i Archidiecezji do wzięcia udziału w „Nocy kościołów”. Wyrażam przy tym głęboką nadzieję, że przyniesie ona znakomity plon i będzie kontynuowana przez długie jeszcze lata.

 


+ Marian Gołębiewski
Arcybiskup Metropolita Wrocławski


  


J.E. ks. bp. Ignacy Dec, Biskup Świdnicki:
Bardzo się cieszę, że tegoroczna edycja Nocy Kościołów obejmie swoim zasięgiem młodą diecezję świdnicką. Jako jej pasterz wyrażam wdzięczność organizatorom oraz Katolickiemu Radiu Rodzina, że nie zapomina o kościele świdnickim, który bardzo mocno wpisuje się w tysiącletnią tradycję Dolnego Śląska. Mieszkańcy Świdnicy i okolic będą mieli możliwość wysłuchania bardzo ciekawych paneli dyskusyjnych i koncertów oraz przyjęcia w naszym pięknym mieście wybitnych przedstawicieli światowej polityki i kultury.

 

Wyrażam nadzieję, że wszystkie zaplanowane spotkania i koncerty przyniosą wiele korzyści w kształtowaniu świadomości i duchowych postaw naszych mieszkańców.

 

+ Ignacy Dec
Biskup Świdnicki


  


J.E. ks. bp. Włodzimierz Juszczak,

Biskup Kościoła Greckokatolickiego
W tegorocznej Nocy Kościołów odbywającej się we Wrocławiu czynny udział bierze Cerkiew Greckokatolicka. Jest to znakomita możliwość przybliżenie społeczności Dolnego Śląska, w tym szczególnie mieszkańcom Wrocławia, tradycji wschodniego Kościoła Katolickiego. Właśnie Wrocław stał się w 1996 r. stolicą nowoutworzonej Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego. Często zapominamy jednakże o tym, jakże istotnym dla chrześcijaństwa, dziedzictwie.

 

To dobra okazja do zaprezentowania żywego Kościoła, który tutaj, we Wrocławiu, współistnieje w różnych obrządkach. Kościół w tych dniach, a ściślej w czasie dwóch kolejnych wieczorów, pragnie dać każdemu możliwość zapoznania się z wiarą odczytywaną przez katolików różnych tradycji. Życzę wszystkim, aby odwiedzając w tych dniach poszczególne Kościoły, prowadzeni światłem Duch Świętego, doświadczyli spotkania z żywą chrześcijańską wspólnotą.

 

+ Włodzimierz Juszczak
Biskup Kościoła Greckokatolickiego


  


Jerzy Buzek

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego
Szanowni Państwo,
z prawdziwą satysfakcją przyjąłem wiadomość, iż Katolickie Radio Rodzina z Wrocławia organizuje już po raz drugi na Dolnym Śląsku „Noce Kościołów” w dniach 25-27 czerwca 2010 roku.

 

Ciepło wspominam pierwszą edycję tego wydarzenia z ubiegłego roku, kiedy dane mi było osobiście brać udział w nim udział i dyskutować o chrześcijańskiej Europie. Cieszy mnie tym bardziej fakt, że to wydarzenie spotkało się z tak wielkim zainteresowaniem mieszkańców Wrocławia i, że ponad 30 tys. osób wówczas w nim uczestniczyło. W tym roku również prócz wydarzeń artystycznych, licznych koncertów wystaw, tematyka podejmowana podczas wykładów i dyskusji panelowych dotyczyć będzie ważnych tematów dla naszego kontynentu. Mam szczerą nadzieję, że frekwencja z zeszłego roku zostanie pobita.

 

Podczas audiencji dla przedstawicieli Episkopatów państw Unii Europejskiej, którzy obradowali w Wiecznym Mieście z okazji 50. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, papież Benedykt XVI powiedział, że od 25 marca 1957 roku Europa „przebyła długą drogę, która doprowadziła do pojednania dwóch »płuc« Wschodu i Zachodu...”. W ten sposób nawiązał do przesłania, z którym wystąpił jego poprzednik papież Jan Paweł II w Strasburgu w Parlamencie Europejskim już w 1988 r. Papież Benedykt wyraził przekonanie, że nie można zbudować „wspólnego europejskiego domu” zapominając o tożsamości narodów kontynentu Przypomniał „chodzi o tożsamość historyczną, kulturową i moralną, zbudowaną na całości wartości uniwersalnych. Do ich uformowania przyczyniło się chrześcijaństwo zyskując w ten sposób nie tylko rolę historyczną, ale również konstytutywną dla Europy”. Te ważne wątki, o których wspomina papież – znajdą się w tematyce Nocy Kościołów 2010.

 

Z radością, zatem, obejmując patronat nad tym wydarzeniem proszę Księdza Dyrektora o przekazanie uczestnikom Nocy Kościołów 2010 moich serdecznych życzeń i pozdrowień. Nich udział w poszczególnych wydarzeniach programu przyniesie niezapomniane przeżycia duchowe, artystyczne i intelektualne.

 


Jerzy Buzek
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego


  


Bogdan Zdrojewski,

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Szanowni Państwo,
program tegorocznej edycji „Nocy kościołów” przedstawia się doprawdy imponująco. Jestem przekonany, że liczne panele dyskusyjne, wspaniałe koncerty, a także możliwość nocnego zwiedzania obiektów sakralnych, również w Henrykowie, spotkają się z żywym zainteresowaniem publiczności. Należy podkreślić, że projekt ten, powołany do życia w ubiegłym roku, został od razu przyjęty z ogromną sympatią przez mieszkańców całego Dolnego Śląska. Mam nadzieję, że Wrocławska, a być może już wkrótce Dolnośląska „Noc kościołów” już na stałe zagości w kalendarzu polskich imprez kulturalnych, przyciągając coraz liczniej osoby poszukujące niebanalnych i równocześnie inspirujących form aktywnego spędzania wolnego czasu. Pragnę serdecznie podziękować organizatorom tego szlachetnego przedsięwzięcia za ogromny wysiłek włożony w jego przygotowanie i wyrazić nadzieję, że będzie ono doskonałym przykładem dla realizacji innych tego typu projektów.

 


Bogdan Zdrojewski
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego


  


Marek Łapiński, Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Szanowni Państwo,
Mam wielki zaszczyt zaprosić mieszkańców Dolnego Śląska oraz wszystkich zainteresowanych tematyką sakralną do wzięcia udziału w tegorocznych Nocach Kościołów. To bez wątpienia wyjątkowe wydarzenie oraz wspaniała okazja do tego, aby zobaczyć niezwykłe i tajemnicze miejsca wrocławskich świątyń, które dotąd nie były dostępne dla publiczności. To również okazja, aby w spokoju i ciszy zachwycać się ich pięknem i medytować z dala od zgiełku codziennego dnia.

 

Program artystyczny przygotowany został tak, aby każdy odwiedzający znalazł w nim coś atrakcyjnego dla siebie. Będą koncerty symfoniczne, koncert muzyki gospel w wykonaniu Spirituals Singers Band. Odbędą się liczne panele dyskusyjne, które poruszać będą ciekawe i ważne tematy, a obecność znanych i ważnych osobistości gwarantuje wysoki poziom merytoryczny i intelektualny.

 

Jestem przekonany, że Noce Kościołów to sposób na interesujące, inne niż zwykle, spędzenie czasu w murach wrocławskich świątyń. To jedyna taka okazja do pielęgnacji sfery sacrum, w duchu ekumenizmu i dialogu. To noce, podczas, których ludzie wierzący będą mogli znaleźć się bliżej Boga oraz drugiego człowieka.

 

Zapraszam serdecznie wszystkich do udziału w Nocach Kościołów. Skorzystajmy z tej wyjątkowej szansy, by spojrzeć na obiekty sakralne z innej, dotychczas niedostępnej dla wszystkich perspektywy. Życzę niezapomnianych doznań i wrażeń artystycznych.

 


Marek Łapiński
Marszałek Województwa Dolnośląskiego


  


Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia
Szanowni Państwo,
Andrzej Poniedzielski powiedział, że żyjemy w takich czasach, że choćby ktoś teraz wymyślił koło, a go nie reklamował i nie promował, to mógłby je sobie co najwyżej po podwórku puszczać.

 

Wiele w tym racji, dlatego również dla wydarzeń w kościele trzeba znaleźć atrakcyjną formę. Zapraszam zatem Państwa na Noc Kościołów.

 

Podobnie jak w zeszłym roku będą Państwo mieli okazję do zapoznania się również z tymi miejscami w kościołach, do których na co dzień nie ma wstępu (np. Krypty Katedry). W wielu kościołach odbędą się koncerty i dyskusje. Będzie można spotkać ciekawych ludzi i poznać ich punkty widzenia na zagadnienia, którymi żyje współczesny Kościół. Mało tego, będzie można przyjrzeć się dawnym wydarzeniom (np. w czasie dyskusji o prawdach i kłamstwach na temat inkwizycji) i ich oddziaływaniu na współczesność.

 

Mam nadzieję, że program tegorocznej Nocy Kościołów każe Państwu żałować, że noce w czerwcu są tak krótkie.

 


Rafał Dutkiewicz
Prezydent Wrocławia


  


Wojciech Murdzek, Prezydent Świdnicy
Szanowni Państwo,
po raz pierwszy Świdniczanie są zaproszeni do uczestniczenia w Nocy Kościołów. Inicjatywa ta na wzór Nocy Muzeów daje możliwość, by o nietypowej porze wysłuchać wykładów czy koncertów i być obecnym w przestrzeni sakralnej – drzwi świdnickiej katedry będą otwarte dla chętnych do zwiedzania. Zachęcam do skorzystania z tej wyjątkowej propozycji przygody zarówno w sferze ducha jak i estetycznej czy intelektualnej. Początek weekendu i czasu wakacyjnego sprzyja obecności na wydarzeniach Nocy Kościołów nawet najbardziej zabieganym Świdniczanom. Wieczorny czas daje sposobność do głębszych refleksji i przemyśleń tym, którzy na cykliczną katechezę lub obecność na tematycznych konferencjach nie mają czasu. Mam nadzieję, że mieszkańcy ziemi świdnickiej z życzliwością przyjmą kolejną inicjatywę wypływającą z serca diecezji. Życzę wszystkim uczestnikom dobrego czasu i owocnych spotkań. Wojciech Murdzek
Prezydent Świdnicy

 

© 2017 Radio Rodzina | Źródła zdjęć | Projekt strony: Adam Kiwała | projekt logo NK: Justyna Maja Telejko
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z niego oznacza akceptację tego faktu