Plakat Nocy Kościołów 2009

Noce Kościołów 2010 - podsumowanie

Wyjątkowe wydarzenie religijno-artystyczne pod nazwą NOCE KOŚCIOŁÓW odbyło się w dniach 25-27 czerwca 2010 r. we Wrocławiu, Świdnicy i Henrykowie. To druga edycja imprezy, której organizatorem było Radio Rodzina – Rozgłośnia Archidiecezji Wrocławskiej i Diecezji Świdnickiej.

Pierwsza edycja okazała się wielkim sukcesem – do wybranych kościołów Dolnego Śląska zawitało blisko 35 tysięcy osób. Także w 2010 roku wieczory ostatniego weekendu czerwca przyniosłynam szereg spotkań modlitewnych, liczne dyskusje panelowe, koncerty, wystawy.

Mecenat nad Nocami Kościołów objęły m.in.: Parlament Europejski, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miejski Wrocławia, czy Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Patronat honorowy objęli m.in.: abp Marian Gołębiewski – Metropolita Wrocławski, bp Ignacy Dec – Biskup Świdnicki, Jerzy Buzek – Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czy Rafał Dutkiewicz – Prezydent Wrocławia.

NOCE KOŚCIOŁÓW to wydarzenie, które ma służyć promocji kultury, porozumienia i dialogu wspólnej Europy. Chcemy pokazać przez wnętrza kościołów, gdzie odbywać się będą w większości wykłady, dyskusje, wystawy i koncerty, piękno architektury sakralnej Wrocławia Świdnicy i Henrykowa. Do udziału w tym ogromnym przedsięwzięciu zaprosiliśmy wiele wybitnych postaci z życia artystycznego, społecznego oraz kościelnego. Są to m.in.: Krzysztof Jakowicz - wybitny skrzypek o międzynarodowej sławie, solista Tomasz Strahl - wiolonczela, Bożena Harasimowicz - wybitna śpiewaczka, czy Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent.

W organizowanych panelach dyskusyjnych i wykładach uczestniczyli m.in.: Aleksander Milinkiewicz - białoruski opozycjonista, bp Leon Dubrawski (Kamieniec Podolski), bp Moses D. Prakasam (Indie), ks. prof Roman Rogowski, ks. bp Joseph Coutts (Pakistan), Rocco Buttiglione (Forza Italia), red. Grzegorz Górny (Fronda), red. Stanisław Michalkiewicz (Opcja na Prawo, Najwyższy Czas), red. Piotr Doerre (Polonia Christiana)

Wstęp na wszystkie wydarzenia artystyczne (koncerty, panele dyskusyjne, wystawy, zwiedzanie obiektów sakralnych) jest bezpłatny.